fbpx

Vy sa pýtate, my odpovedáme

Každá rastlinka, či už jej kvety, semienka, stonky alebo plody, obsahuje prírodné aromatické zložky. To je to, čo nám tak krásne vonia a dôvod, prečo máme potrebu privoňať si k ruži, levanduli, či sviežej mäte. Vône nás tešia, upokojujú, vplývajú na našu náladu, prežívanie, dokážu povzbudiť, ale aj liečiť. Nemusíte byť žiaden profík v aromaterapii, aby ste vedeli využiť ich blahodárne účinky. Úžasné vlastnosti esenciálnych olejov poznali už Egypťania, neskôr aj Gréci a Rimania. Oleje ako kadidlo, santal, myrha a škorica mali už vtedy cenu zlata.

Vzácne oleje sa získavajú najčastejšie parnou destiláciou – rastlinka sa naparuje pod tlakom pri správnej teplote a do pary sa uvoľňujú esenciálne oleje. Zmes pary sa následne schladí a voda sa oddelí od čistého oleja. Esenciálne oleje sú veľmi silno koncentrované, a preto majú mnohonásobne väčší účinok ako samotné bylinky. Viete, že na výrobu 1 litra mätového oleja je potrebná až tona mäty? Teraz si predstavte tú silu!

Esenciálne oleje sú vhodné najmä na aromatické použitie zvonka. Ich voňavá sila sa naplno rozvinie v difúzeri, ktorý zohrievaním neničí ich terapeutické vlastnosti (stačí nakvapkať 2 až 5 kvapiek), alebo si kvapnite pár kvapiek do dlane a zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite. Rozptyľovanie esenciálnych olejov navyše vyčistí vzduch od zápachu a škodlivých mikroorganizmov.

Vhodné sú aj na masáže, teda lokálne použitie – vtedy je ideálne zriediť ich s olejom (kokosovým alebo iným jedlým) a masírovať chodidlá alebo postihnuté miesto. Po aplikácii na kožu sa oleje dobre vstrebávajú a majú rýchly lokálny účinok – ľahko prenikajú kožou do krvi a do celého tela.

Esenciálne oleje dokážu zničiť vírusy, baktérie aj infekcie a pôsobia nielen na psychiku, ale aj fyzicky. Je len na vás, čo potrebujete v tele povzbudiť, posilniť, či uzdraviť. Zo širokej ponuky esenciálnych olejov si určite vyberiete ten svoj.

Ak niečo, čo sa tvári ako esenciálny olej, stojí 3 eurá, žiadny svetoborný účinok nečakajte. Esenciálne oleje sú mimoriadne vzácne a tomu zodpovedá aj cena. Olej maximálnej kvality by nemal obsahovať žiadne pesticídy, syntetické látky a nesmie byť ničím riedený. Mal by to byť len 100 % čistý rastlinný olej a nič viac. Určite to rozoznáte aj podľa vône. To, čo sa tvári ako levanduľa, aj musí voňať ako levanduľa. Nemali by ste tam cítiť nič iné.

Perfektný pomocník a doplnok do vašej domácnosti. Môžete si doň nakvapkať obľúbený esenciálny olej (napríklad eukalyptový, ktorý má antibakteriálne účinky). Produkuje relaxačnú paru a má jemné biele svetlo a preto je ideálnym difúzerom počas noci. Parou pokryje až 30 metrov štvorcových. Do vzduchu sa tak dostávajú esenciálne oleje so všetkými ich liečivými účinkami. Viac info tu

Opýtajte sa nás