Zdravie

2 tipy na prírodnú zubnú pastu

prirodna zubna pasta bez fluoridu doterra

Zdravý a žiarivý úsmev patrí medzi najatraktívnejšie znaky človeka, ktoré mu dodávajú sebavedomie, uspokojenie a šťastie. Pre udržanie si takého zdravého chrupu je však potrebné aj niečo urobiť.

V našom dnešnom článku vám preto ponúkneme pár zaujímavých a zároveň veľmi cenných informácií a tipov, ako si skrášliť váš úsmev. Konkrétne sa dozviete, ako si vyrobiť domácu zubnú pastu, ktorá dokáže zabezpečiť nasledovné veci:
• potlačiť opuchy a zápaly ďasien
• vybieliť zuby
• zastaviť a obnoviť ustupujúce ďasná (paradentózu)
• zničiť škodlivé baktérie v ústach

Predtým, než prejdeme k samotnému receptu, sa bližšie pozrime na tradičné komerčné zubné pasty a zubné vody, vrátane ich vplyvu na ústnu dutinu.

Komerčná zubná pasta a jej vedľajšie účinky

Ľudia len v Európe utratia každý rok za produkty ústnej hygieny vyše 50 miliárd korún. Ich účinky sú však viac než sporné. Ak si vezmeme napríklad produkty zamerané na bielenie zubov, tak tieto výrobky majú mnohé závažné vedľajšie účinky, ako napríklad:
• spôsobujú bolesti zubov
• dráždia ďasná a sliznice v ústach
• môžu vyvolať štiepenie zubov
• spôsobujú ustupujúce ďasná
• po vysadení zuby opäť rýchlo žltnú
• zuby sa stávajú priesvitné
• vedú k rôznym infekciám a chorobám ústnej dutiny

Niektoré produkty na bielenie zubov majú aj pozitívne výsledky, ale ich efekty netrvajú dlho. Ich časté používanie zase zuby nenávratne poškodzujú. Preto je lepšie sa im radšej vyhýbať. Namiesto nich skúste prírodné produkty, ktoré uvedené problémy nemajú.

Našťastie existujú prírodné látky, ktoré si s bielením zubov aj zápalmi hravo poradia. Navyše pri nich nehrozí žiadne riziko poškodenia.

1. TIP – Domáca bieliaca a protizápalová zubná pasta

Jednou zo surovín na výrobu domácej zubnej pasty je aj kurkuma. Nemusíte sa však obávať jej žltej farby – na zuby má úplne iný účinok než napríklad na látky alebo iné povrchy, ktoré farbí do žlta. Čo sa týka zubnej skloviny, po jej zmytí zostanú zuby belšie.
Okrem bielenie zubov ponúka aj mnohé ďalšie prínosy, najmä čo sa týka potláčania zápalov a infekcií.
Toto priam zázračné korenie sa v starých herbálnych knihách často nazýva aj „zlatom“. Jej zvyšky boli nájdené na zuboch starovekých kostier v blízkosti rieky Indus a tiež na mnohých starodávnych kuchynských predmetoch.
Kurkuma, na rozdiel od farmaceutických protizápalových liekov, ktoré majú mnohé vedľajšie účinky, ovplyvňuje pozitívne mnoho telesných orgánov a tiež ľudskú psychiku.
Všetky tieto vlastnosti kurkumy umocňuje ešte druhá skvelá surovina – kokosový olej. Ten má tiež pomerne silné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

K výrobe tejto zubnej pasty budete teda potrebovať nasledujúce suroviny:
1 čajovú lyžičku kurkumy
1 čajovú lyžičku kokosového oleja
1 až 2 kvapky esenciálneho oleja z mäty (voliteľné kvôli mentolovej chuti)

Postup
Zmiešajte v miske všetky suroviny, aby ste získali homogénnu pastu.
Vezmite zubnú kefku, namočte štetinky do zmesi a čistite si zuby bežným spôsobom 3 až 5 minút. Počas čistenia niekoľkokrát znova naneste zmes na kefku. Nakoniec pastu vypľujte a ústa si prepláchnite čistou vodou.

Aké výsledky očakávať
• Za pár dní až týždeň budú vaše zuby neskutočne biele.
• Zároveň by ste sa mali zbaviť ďalších zdravotných problémov, ako sú zápaly a bolesti ďasien, ustupujúce ďasná, infekcie ústnej dutiny či dokonca zápach z úst spôsobovaný baktériami.
• Navyše táto zubná pasta neobsahuje škodlivý fluór. Vylúčením fluóru si ochránite aj svoj mozog a kosti, na ktoré má pravidelné užívanie fluóru neblahý vplyv. V prípade mozgu hrozí kalcifikácia hypofýzy (epifýzy), čo je orgán zodpovedný za ľudskú intuíciu. U kostí je zase riziko zvyšovania ich krehkosti a lámavosti, či dokonca rakoviny. Na zuboch sa nadmerný prísun fluóru prejavuje škvrnitosťou a fľakmi (dentálne fluoróza). Zdroj: bd.net

2. TIP – Prírodná bieliaca zubná pasta bez fluoridu

Táto originálna zubná pasta doTerra obsahuje kombináciu esenciálnych olejov z divokého pomaranča, klinčeka, škorice, eukalyptu a rozmarínu. Obsahuje originálnu zmes esenciálnych olejov doTerra On Guard, ktorá je vytvorená na podporu zdravej imunitnej funkcie a podporuje prirodzenú antioxidačnú ochranu tela.
Prečo odporúčame prírodnú zubnú pastu doTerra?
• zloženie bez fluoridu
• jedinečná škoricovo-mentolová príchuť zmiešaná s xylitolom osviežuje a čistí dych aj zubnú kefku
• má ochranné vlastnosti ako zmes esenciálnych olejov On Guard.