Zdravie

ŽIARENIE MOBILOV, AKO SA CHRÁNIŤ

žiarenie mobilov ako sa chrániť štítok poznik

Žiarenie mobilov môže poškodiť mozog či vyvolať rakovinu.

Telefóny sa stali neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Nosíme ich stále pri sebe a neuvedomujeme si, že žiareniu sme vystavení nielen keď telefonujeme, ale aj keď netelefonujeme. Vedci pritom varujú, že používanie mobilných telefónov je škodlivejšie ako si mnohí ľudia uvedomujú.

Vplyv elektromagnetického žiarenia na bunky v našom tele je nespochybniteľný – vystavovanie sa takémuto žiareniu mení bunky v našom tele na rakovinotvorné. Je však žiarenie z našich mobilných telefónov dostatočne silné, aby pre nás bolo hrozbou?

Podľa niektorých vedeckých štúdií elektromagnetické žiarenie z mobilov poškodzuje mozog, vnútorné orgány, prispieva k vzniku rakoviny, Alzheimerovej choroby, degeneruje bunky, mení štruktúru DNA, zvyšuje hyperaktivitu či poruchy správania u detí. Stredisko pre výskum rakoviny pri Svetovej zdravotníckej organizácii – WHO zaradilo rádiové frekvencie na zoznam“ možných karcinogénov“.

Vedci stále skúmajú škodlivosť mobilov

Niektorí vedci síce tvrdia, že stále chýbajú dôkazy. Či už veríte jednej alebo druhej strane, opatrnosti nikdy nie je dosť. Výskumy pokračujú a keď sa vedci o pár rokov zhodnú na škodlivosti žiarenia, zdravie vám už nikto nevráti. Je preto zodpovednejšie dbať na prevenciu a ochranu pred žiarením už DNES a používať mobil s rozumom. Vyhýbajte sa nadmernému používaniu a chráňte deti, pre ktoré je žiarenie ešte škodlivejšie ako pre dospelých.

Ako sa chrániť proti žiareniu mobilov?

Máme pre vás 8 tipov ako znížiť negatívne účinky elektromagnetického žiarenia z mobilov na organizmus:

1. Vyhýbajte sa telefonovaniu na miestach so slabým signálom a v dopravných prostriedkoch

Na miestach so slabším signálom sa zvyšuje škodlivosť žiarenia aj 10-násobne. Rovnako to platí aj pri telefonovaní v aute, vo vlaku alebo v iných dopravných prostriedkoch. Dôvodom je, že  telefón sa musí viac „snažiť a naháňať“ spojenie.

2. Keď netelefonujete, položte telefón čo najďalej od seba

Mobil vysiela elektromagnetické žiarenie, aj keď netelefonujete. Je síce slabšie ako počas telefonovania, ale aj tak žiari. Keď netelefonujete, položte telefón min. 30 – 50 cm od seba.

Ak spávate s telefónom na nočnom stolíku, zmeňte tento zlozvyk. Spávanie s telefónom pri hlave narúša mozgové bunky, zhoršuje kvalitu spánku a môže byť príčinou nespavosti.

3. Telefón držte pri ľavom uchu

Elektromagnetické žiarenie preukázateľne vplýva aj na mozgové vlny, čím ovplyvňuje činnosť nášho mozgu. Citlivejšou časťou nášho mozgu, ako výskumníci zistili, je jeho pravá strana. Pri telefonovaní preto držte radšej telefón na ľavej strane.

4. Pri telefonovaní používajte slúchadlá alebo Handsfree, keď je to možné

Používajte slúchadlá alebo hands free zariadenia. Znížite tak dávku žiarenia. Vhodnejšie sú bezdrôtové slúchadlá, pretože hands free a bezdrôtové slúchadlá tiež vyžarujú určitú dávku elektromagnetického žiarenia.

Pri telefonovaní so slúchadlami držte mobil čo najďalej od seba, aspoň  20-30 cm. Nemajte ho vo vrecku alebo pripevnený na tele. Vtedy sú vystavené žiareniu namiesto mozgu iné orgány.

5. Používajte telefón iba vtedy, keď musíte a minimalizujte dĺžku hovoru

Chráňte seba a deti pred nadmerným používaním mobilu. Používajte mobil vtedy, keď musíte, nie na krátenie voľného času. Snažte sa obmedziť dĺžku hovoru na max. 6 minút. To je čas, kedy je organizmus schopný sebaregulácie.

6. Noste mobil v taške, nie vo vrecku alebo pripevnený na tele

Mobil vo vrecku alebo na páse vystavuje žiareniu pohlavné, tráviace orgány, pečeň či ľadviny. Snažte sa preto nosiť mobil v taške, aby bol čím ďalej od tela.

7. Obmedzte používanie mobilov u detí, počas choroby a v tehotenstve

Detský organizmus sa vyvíja, tkanivá sú jemnejšie, preto je negatívny dopad žiarenia na deti oveľa väčší. Rovnako to platí aj pre tehotné ženy a chorých či oslabených ľudí.

8. Používajte špecializované doplnky na ochranu pred žiarením mobilov

Dodržiavať tieto pravidlá určite nie je jednoduché. Ochranný štítok na mobil Poznik, ocenený na svetových veľtrhoch v Pittsburghu a Ženeve, dokáže zredukovať negatívny vplyv elektromagnetického žiarenia na vaše telo až o 70%.  Prečítajte si aj článok Spôsobujú mobily rakovinu?

ochrana pred žiarením z mobilov poznik