Zdravie

AKO ? KEDY ? KOĽKO ? KOMU ? Vitamín D

Mnohí experti, imunológovia, virológia a ďalší aj celosvetoví odborníci odporúčajú na zvýšenie imunity vitamín D.

Viete však od čoho záleží Vaša skutočná potreba vitamínu ?

AKO ? KEDY ? KOĽKO ? KOMU ? VEDELI STE, ŽE … ? ? ?

Vitamín D sa tvorí v koži, ale záleží od horčíka ČI a KOĽKO sa uvoľní do Vášho organizmu ? Vitamín D je neodmysliteľný pre príjem vápnika z čreva a stavbu kalciových solí do našich kostí. Zaujíma Vás viac súvislostí ? Tak čítajte ďalej.

Svetovým odborníkom č. 1 na vitamín D je prof. Holick, celý život venoval skúmaniu vitamínu D v tele človeka. Vykonal nespočítalne veľa rôznych skúmaní, štúdií a porovnaní. Medzi mnohými bolo aj porovnanie hladiny vitamín D v krvi 2 ľudí, ktorí strávili rovnaký čas na slnku – v plavkách, ležiaci vedľa seba. U jedného z nich sa obajvila hladina 50 000 IU (medzinárodných jednotiek) a u druhého, ktorý stál vedľa len 22 000 IU.

 

AKO A PREČO JE TO MOŽNÉ ???

Nakoniec sa zistilo, že vitamín D sa vplyvom slnka vytvorí v koži, ale dôležitým, nevyhnutným a nenahraditeľným pre uvoľňovanie do organizmu je HORČÍK (MAGNÉZIUM), V PRIEMERE MINIMÁLNE 600 mg denne !!!, ALE LEN V CHELÁTOVEJ VÄZBE, nie chemický – umelý horčík. Existuje mnoho názorov a skúmaní, aká by mala byť hladina vitamínu D v krvi. Doktor Holick tvrdí, že normálna hladina pre zdravého človeka bez ťažkostí je 80 nanogramov na milileter krvnej plazmy. (80 mikrogramov na liter), v závislosti od kilogramov váhy.

 

 

 

Vitamín D 

KOĽKO VITAMÍNU D JE POTREBNÉ A KOĽKO DOKÁŽEME PRIJAŤ ZO SLNKA ?

Pán Doktor vtipne rozpráva o tom, že pokiaľ človek chodí na nudistickú pláž bez ochranných krémov, doplní potrebnú hladinu vitamínu D za predpokladu, že zároveň prijme počas dňa v konzumácii 600 mg prírodného horčíka. Treba však zohľadniť, že prof. Holick vykonával svoje skúmania na pláži mimo Európy a teda intenzity slnka inej, ako máme my na Slovensku.

Inak presnú Vašu potrebu môžete vypočítať podľa vzorca: Telesná Váha v kilogramoch x 150 (konštanta) = denná dávka vitamínu d v IU ( medzinárodných jednotkách). Odporúča sa približne 115 IU na 1 kg váhy. Čiže napr. priemerný človek, ktorý váži 70 kilogramov by mal denne prijať aspoň 10 500 IU vitamínu D na zabezpečenie základných funkcií v organizme.

Samozrejme odvíja sa to od celkového zdravotného stavu. Ako základ však môžeme vychádzať z vyššie uvedeného vzorca. Každú bunku v našom tele si môžete predstaviť jako stredoveký hrad. Hrad ma múry okolo seba, ochranné veže a brány (hlavnú, vedľajšiu). Aby bunky v tele spolu komunikovali a aby komunikovali aj s riadiacimi orgnánmi majú receptory. Tieto receptory sú akoby brány do hradu. Tam, kde sú brány (v našom tele receptory), tam je potrebné „posilnenie“ a 1. stupeň obrany proti protivníkom. Takto podobne sa dá povedať, že je pripravená obrana v bunkách nášho tela a potreba aj vitamínu D

PREČO JE VITAMÍN D TAKÝ DÔLEŽITÝ A AKO FUNGUJE ?

zvyšuje a podporuje obrannyschopnost organismu proti vírusom, podporuje krvný obeh, svalovú činnosť, tvorbu hormónov, pevnosť kostí a hojenie rán, ukľudňuje nervy, pomáha k dobrému spánku, znižuje citlivosť na bolesť, podporuje uvoľnenosť, dobrú náladu, zdravé srdce a cievy, predchádza kazivosti zubov a zápalu ďasien, povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, pomáha odstraňovať ťažké kovy z organizmu. Podľa štatistík onkológov dlhodobá nízka hladina vitamínu D podporuje vznik rakoviny hrubého čreva.

Vitamín D môžeme zo stravy získavať napríklad konzumáciou: kvalitných – prirodzene tučných mliečnych výrobkov, tučných rýb, vajec, mäsa a pečene, masla, semienok (napríklad tekvicových, niektoré zdroje uvádzajú aj slnečnicové a ľanové).

Vitamín D môže byť vstrebaný do krvi iba za prítomnosti tuku, je vhodné ho kombinovať s vápnikom a plnohodnotnými bielkovinami. Doplnkovo sa odporúča užívať vitamín D v prírodnej a tekutej forme, pretože je rozpustný v tukoch. Takýto prírodný a tekutý vitamín D nájdete napríklad tu. Zdroj informácií o vitamíne D: Konferencia lekárov Calivita

 

Aktuálna Akcia : Pri kúpe 3 kusov dostávate 4 kus Zdarma ako darček