Zdravie

Brzdí vás vo všetkom únava?

dr. sova jarna unava

Poznáte ten vtip, že po jesennej „depke“ prichádza zimný spánok, potom jarná únava a nakoniec únava z tepla? A tým máte „vykrytý“ celý rok. Nedovoľte, aby to dopadlo takto a vám chýbala energia na všetko, do čoho sa chcete pustiť.

Prečo nás trápi jarná únava

Tak veľmi ste sa tešili na lúče jarného slniečka, vôňu prvých kvetov vo vzduchu a všetku tú sviežu zelenú a teraz z toho nič nemáte, lebo sa cítite akoby vás prešiel parný valec… Únava, malátnosť, neschopnosť sústrediť sa a nedostatok energie – to všetko sú príznaky jarnej únavy. Nie je to žiadny mýtus, ale ani choroba. Jarná únava naozaj existuje, ide o syndróm, ktorý súvisí s naším vnútorným nastavením a meniacimi sa biorytmami.

V zime sme sa menej hýbali, boli sme častejšie vnútri a dopriali si ťažšie jedlá. Teraz, keď slniečko veselo svieti, dni sú dlhšie a psychická aj fyzická aktivita narastá, naše telo nestíha reagovať a chvíľu trvá, kým si na zrýchlené biologické rytmy privykne. Musí sa vlastne naplno zobudiť a nechce sa mu, tak protestuje. Ale my máme pár tipov, ako to telu uľahčiť a pocit jarnej vyčerpanosti minimalizovať.

Ako si s tým poradiť

  • Doprajte svojmu telu čas, aby sa plynule prispôsobilo sezónnym zmenám.
  • Venujte sa činnostiam, ktoré vás tešia a spôsobujú vám radosť.
  • Líhajte si spať o čosi skôr a skôr aj vstaňte. Doprajte si ráno chladnejšiu sprchu, výborne vás naštartuje.
  • Jedzte viac „živej“ stravy a dopĺňajte si vitamín C. Tukov bolo v zime dosť.
  • Toto sú perfektné potraviny plné céčka: paprika, rajčiny, listová zelenina, uhorky, mrkva, pomaranče, kel, kapusta, karfiol, jarné bylinky.
  • Pite dostatok čistej alebo pramenitej vody.
  • Buďte na čerstvom vzduchu toľko, koľko sa len dá. Nemusíte behať, ani športovať, stačí kráčať, dýchať, vychutnávať si lúče slniečka.
  • Akýkoľvek pohyb je lepší než žiadny.
  • Doprajte si prírodné antioxidanty: šípky, orechy, acai, arónia, kurkuma, šalvia, petržlen, …

Pomôžu aj esenciálne éterické oleje

Vybrali sme pre vás top trojku, ktorá vám pomôže zatočiť s jarnou únavou a rýchlo načerpať stratenú energiu. Esenciálne éterické oleje pôsobia totiž nielen na fyzickej, ale aj na emocionálnej úrovni.

Serenity, upokojujúca zmes

Potrebujete dokonale uvoľniť myseľ a telo a dopriať si príjemný hrejivý pocit pokoja a pohody? Zmes vzácnych olejov Serenity vás nádherne uvoľní a odplaví z tela napätie. Vďaka tejto zmesi budete navyše spať ako v bavlnke.

Je perfektná pre pokojný a harmonický spánok, po ktorom sa zobudíte ako znovuzrodení. Pocítite, ako vás zaplavuje príjemná ľahkosť. Obsahuje éterické oleje z levandule, majoránu záhradného, rumančeka rímskeho, ylang ylang, havajského santalového dreva a vanilkového struku.

Pomaranč, esenciálny olej

Fantastická svieža vôňa pomaranču odplaví akékoľvek chmáry z vašej mysle. Štartér pre pozitívnu náladu, kreativitu a pocity radosti. Celé telo dobije energiou a navyše podporí trávenie a rozprúdi lymfatický systém. Pomaranč je tiež považovaný za olej hojnosti.

Kvapnite pár kvapiek esenciálneho pomarančového oleja Doterra do difúzera a celý deň sa budete cítiť plní pozitívnej energie a dobrej nálady. A keby vám náhodou počas dňa kdekoľvek klesla nálada alebo energia, majte po ruke esenciálny olej pomaranč. Kvapnite 2-3 kvapky do dlane, rozotrite a 7-10 krát sa zhlboka nadýchnite. Omamná pomarančová vôňa podnieti vaše zmysly, vyčarí vám úsmev na tvári, zaženie únavu a negatívne myšlienky a okamžite zlepší náladu. Povinná výbava každej kabelky 🙂

Citrus Bliss, povzbudzujúca zmes

V omamnej vôni Cirus Bliss sa harmonicky prepojili obľúbené citrusové oleje, aby vám pomohli zbaviť sa napätia, stresu, úzkosti a znova naštartovať motiváciu i „drive“ pri vyhorení.

Kombinácia citrónu, grapefruitu, mandarínky, bergamontu, tangerínky, klemantínky a vanilky povzbudzuje, podporuje motiváciu a drive tam, keď je ich nedostatok. Pomáha pri strate motivácie, vyhorení, letargii či depresívnych náladách. Podporuje sebadôveru, tvorivú silu a pomáha zbaviť sa starých limitov.