Zdravie

SPÔSOBUJÚ MOBILY RAKOVINU?

mobily žiarenie rakovina mozog wi-fi

Žiarenie z mobilov poškodzuje mozog a spôsobuje rakovinu. 

Vedci varujú, že používanie mobilných telefónov je škodlivejšie ako si mnohí ľudia uvedomujú. Podľa niektorých vedeckých štúdií elektromagnetické žiarenie z mobilov poškodzuje mozog, vnútorné orgány, prispieva k vzniku rakoviny, Alzheimerovej choroby, degeneruje bunky, mení štruktúru DNA, zvyšuje hyperaktivitu či poruchy správania u detí. Sú obavy na mieste alebo ide o falošný poplach? Odpoveď je o niečo komplikovanejšia.

Žiarenie z mobilov mení bunky na rakovinotvorné, tvrdia vedci

Vplyv elektromagnetického žiarenia na bunky v našom tele je nespochybniteľný – vystavovanie sa takémuto žiareniu mení bunky na rakovinotvorné. Stredisko pre výskum rakoviny pri Svetovej zdravotníckej organizácii – WHO zaradilo rádiové frekvencie na zoznam“ možných karcinogénov“.

Žiarenie z mobilných telefónov sa prirodzene nedá porovnať so žiarením, ktorému sme vystavení napríklad pri RTG vyšetrení alebo pri lete lietadlom. Kým však takéto žiarenie absorbuje naše telo nanajvýš zopárkrát ročne, s mobilnými telefónmi je problém opačný.

V minulosti boli mobily nástrojom, ktorý sme vzali do ruky skôr zriedka, dnes na ňom v priemere strávime niekoľko hodín denne. Tým sa tomuto, hoci slabému žiareniu, vystavujeme prakticky neustále a na naše bunky to má neželaný vplyv.

Zhoršuje sa vám pamäť? Aj to môže spôsobiť žiarenie mobilov!

Tvorba rakovinotvorných buniek ale zďaleka nie je jediným problémom, ktorý môže súvisieť s používaním mobilného telefónu.

Elektromagnetické žiarenie preukázateľne vplýva aj na mozgové vlny, čím ovplyvňuje činnosť nášho mozgu. A najcitlivejšou časťou nášho mozgu, ako výskumníci zistili, je jeho pravá strana – teda strana, ktorá je okrem iného zodpovedná za našu pamäť. Pri telefonovaní preto držte radšej telefón na ľavej strane.

Vedci  z Viktoriinej univerzity v Kanade vytvorili model, ktorý zobrazuje vplyv žiarenia na ľudský mozog. (na obr.) U dospelého človeka ovplyvňuje mobil držaný pri uchu asi 25% mozgu, u 10-ročného dieťaťa je to 50% a u 5-ročného dieťaťa až 75% mozgu. Navyše model ukazuje mieru radiácie, ktorej je človek vystavený len počas niekoľkých minút. Dĺžka hovorov v praxi je však neporovnateľne väčšia a s ňou aj riziká poškodenia zdravia.

Štatistiky používania mobilov sú alarmujúce, narastá Nomofóbia

Mobily sa stali neodmysliteľnou súčasťou nášho života a ani si neuvedomujeme, ako často ich používame a akou hrozbou môžu byť pre naše zdravie. Škodlivosť žiarenia z mobilov sa pritom výrazne zvyšuje ich nadmerným používaním. A štatistiky hovoria za všetko.

Výskum realizovaný v USA potvrdil, že až 40% ľudí je závislých od telefónov, 80% ľudí spí s telefónom pri hlave. 44 % ľudí uviedlo, že trpeli veľkou úzkosťou, keď prišli o svoj telefón na jeden týždeň. Nomofóbia, novodobá závislosť na mobilných telefónoch, ovplyvňuje čím ďalej, tým viac ľudí. Ohrozené sú najmä deti.

Elektromagnetické žiarenie a deti

Závislosť detí na mobiloch sa neustále zvyšuje. Deti používajú telefón aj niekoľko hodín denne na komunikáciu, sociálne siete či hranie hier. Detský organizmus sa pritom vyvíja a tkanivá sú oveľa jemnejšie ako u dospelých jedincov. Negatívny dopad žiarenia na deti je preto oveľa väčší. Rovnako to platí aj pre tehotné ženy a chorých a oslabených ľudí.

ochrana pred žiarením z mobilov poznik

Vplyvu žiarenia sme vystavení, aj keď netelefonujeme

Málo ľudí vie, že mobil vysiela elektromagnetické žiarenie, aj keď netelefonujeme. Má síce nižšiu intenzitu ako počas telefonovania, no predsa žiari. Preto sa v rámci prevencie treba snažiť držať telefón čo najďalej od seba, minimálne vo vzdialenosti 30 – 50 cm.

Mnohí ľudia, najmä muži, nosia telefóny vo vreckách. Žiareniu sú tak nepretržite vystavené rozmnožovacie orgány, obličky, pečeň alebo pľúca a srdce u tých, ktorí nosia mobil v náprsnej taške. Z tohto dôvodu sa odporúča nosiť mobil v taške a čím najďalej od tela.

Veľmi škodlivé je spávať s telefónom pri hlave. Elektromagnetickému žiareniu je tak mozog vystavený nepretržite 6-8 hodín. Narúša to mozgové bunky, zhoršuje kvalitu spánku a môže byť príčinou nespavosti.

Vedci sa rozchádzajú v názoroch na škodlivosť mobilov

Vedci stále hľadajú jednoznačnú odpoveď. Nevedia sa zhodnúť na tom, či je žiarenie z našich mobilných telefónov až také silné, aby pre nás bolo hrozbou. Jedna skupina vedcov bije na poplach, iná skupina tvrdí, že stále chýbajú dôkazy jednoznačne preukazujúce škodlivosť žiarenia. No keď o pár rokov budú k dispozícii, zdravie vám už nikto nevráti. Preto je zodpovednejšie dbať na prevenciu a ochranu pred žiarením už dnes.

Výskumy síce doposiaľ nepreukázali, že by elektromagnetické žiarenie z mobilných telefónov mohlo byť priamo zodpovedné za vznik rakoviny, s ktorou sa toto žiarenie spája. Nepreukázali však ani opak. Koniec koncov, rakovinotvorné bunky sa často prejavia až po desiatkach rokov a takýto výskum je preto nerealizovateľný.

Existuje ochrana pred žiarením mobilov?

Možno si kladiete otázku: Dá sa pred elektromagnetickým žiarením chrániť? Odpoveď je áno, ale nie úplne. Elektromagnetické žiarenie je totiž všade okolo nás. Vyžaruje z mobilov, vysielačov, z wifi signálu, smart TV, monitorov atď. Najlepšia je preto prevencia a špecializované doplnky na ochranu pred mobilným žiarením.

Ochranný štítok na mobil Poznik redukuje negatívne účinky žiarenia až o 70%

Ochranný štítok na mobil Poznik redukuje negatívne účinky elektromagnetického žiarenia na ľudský organizmus až o 70%. Vďaka informačným kódom umiestneným na štítku pomáha organizmu rýchlejšie sa zotaviť a zregenerovať po každom použití mobilu a dostať ho do rovnováhy. Fotografia z Kirlianovej kamery zobrazuje energetické biopole človeka bez mobilu, s mobilom a s mobilom s ochranným štítkom Poznik.

ochrana pred žiarením z mobilov poznik

Priestorový harmonizér Poznik zasa znižuje negatívne účinky elektromagnetického žiarenia z wifi, vysielačov a iných zariadení v priestore. Použitie týchto ochranných doplnkov znižuje negatívne účinky žiarenia a pomáha predchádzať trvalému poškodeniu zdravia u dospelých, no najmä u detí.

Prevencia a hands free

V rámci prevencie sa odporúča vyhýbať nadmernému používaniu mobilov a miestam, kde sa nachádzajú vysielače. Večer sa odporúča vypínať wifi. Mobily by sa mali používať s rozumom a iba vtedy, keď je to nevyhnutné. Pred nadmerným používaním treba chrániť najmä deti.

Odborníci odporúčajú používať slúchadlá alebo hands free zariadenia. Tie dokážu o niečo znížiť žiarenie počas telefonovania, ale tie tiež vyžarujú elektromagnetické žiarenie. Vhodnejšie sú bezdrôtové slúchadlá, aj keď žiaľ vychádzajú z módy. Tiež je dôležité pri telefonovaní so slúchadlami položiť mobil čo najďalej od seba a nemať ho vo vrecku alebo pripevnený na tele. Vtedy sú vystavené žiareniu namiesto mozgu iné orgány.

Buďte preto zodpovední a myslite na prevenciu a ochranu pred žiarením mobilov skôr ako bude neskoro. Prečítajte si aj 8 rád ako sa chrániť pred žiarením mobilov.