Zdravie

Ničí vás alergia? Naše tipy.

alergia esencialne oleje doterra jar senna nadcha

Jar je magická. Voňavá, zelená, rozkvitnutá… Ale počkať! Toto všetko platí, len ak vás neničí otravná alergia. Tá môže totiž radosť z jari celkom pokaziť. Alergici o tom vedia svoje…

Čo je alergia a prečo sa to deje

Kýchanie, kašeľ, soplenie, opuchnuté červené a slziace oči… Toto sú príznaky alergie, alebo známej sennej nádychy, ktoré si musíte „vytrpieť“, pretože váš organizmus zareagoval na látky z okolitého prostredia neprimeranou obrannou reakciou. Všetky látky, ktoré takéto prehnané reakcie vyprovokujú, sú alergény. Tie často vôbec neublížia zdravému človeku, ale u citlivého spustia hotovú pohromu. Alergická reakcia je sprevádzaná vyplavením zvýšeného množstva histamínu a práve jemu môžete „poďakovať“ za alergiu a všetky tie nepríjemné príznaky.

Alarmujúce zistenie

Smutnou správou je, že počet alergikov stále narastá. Podľa najnovších prieskumov je až 25 % ľudí vo vyspelých krajinách alergických na nejakú látku. Podiel alergikov u detí je ešte väčší a stále sa zvyšuje. Alergia je z časti dedičná a môže vás prekvapiť kedykoľvek počas života.

Nepriateľské alergény

Je ich veľmi veľa druhov a alergén, ktorý vyvolá neprimeranú obrannú reakciu u jedného, prejde telom iného celkom bez povšimnutia. Za veľmi veľkú časť alergií práve v tomto jarnom období môžu inhalačné alergény, teda tie, ktoré vdychujeme. Patria sem pele, roztoče, zvieracie alergény či plesne. Alergickú reakciu môže byť spôsobiť aj bodnutie hmyzom – včela či osa, ale alergia sa môže vytvoriť aj na lieky (napr. penicilín, antibiotiká, barbituráty, a podobne). V takomto prípade odporúčame používať prírodné esenciálne oleje s antibakteriálnymi účinkami, ako napr. Tymián.

Potravinové alergie a intolerancie

Čoraz viac ľudí má nepríjemnú reakciu aj po zjedení nejakej konkrétnej potraviny a potravinová alergia alebo intolerancia sú na svete. Je to dnes veľká téma. Alergénmi môžu byť mlieko, pšeničná múka, orechy, ryby aj rôzne ovocie. Niektorí odborníci však tvrdia, že ľudia nemusia byť vždy alergickí alebo intolerantní na konkrétnu potravinu, ale na informáciu, ktorú táto potravina nesie.

Podľa vedeckých výskumov dokonca aj skenovanie potravín cez čiarový kód vytvára v potravine informačný chaos, ktorý môže mať za následok vytvorenie intolerancie na danú potravinu. Odporúča sa preto konzumovať čo naviac čerstvých a nezabalených potravín z lokálnych trhov, od malých poľnohospodárov či z vlastnej záhradky. Výbornou pomôckou môže byť aj novinka – Inteligentná ochranná podložka na jedlo, ktorá deaktivuje škodlivé žiarenie vznikajúce skenovaním čiarových kódov. Tým jedlo harmonizuje a zachováva primárne vlastnosti a informácie v jedle tak, ako ich poznali naše staré mamy.

Dajte si to potvrdiť

Ak máte podozrenie, že niektorá z alergií sa môže týkať aj vás, určite navštívte alergológa. Jedine ten vám stanoví presnú diagnózu. Pozor na rôzne samodiagnózy a spoliehanie sa na Dr. Google. Môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Alergológ sa bude zaujímať o vašu osobnú a rodinnú anamnézu, spraví vám kožné, krvné a provokačné testy.

Ako sa alergia lieči

  • Alergia sa lieči preventívnymi (protizápalovými) liekmi. Tie oslabujú prejavy alergie a zabraňujú ich vzniku, ale treba ich užívať dlhodobo a pravidelne.
  • Ďalšou možnosťou sú lieky na úľavu, ktoré pomáhajú zvládať akútne prejavy alergie, ktoré už nastúpili.
  • Používa sa aj liečba vakcínami, tzv. hyposenzibilizácia, kedy sa pacientovi podáva postupne zvýšené množstvo upraveného alergénu, aby sa ho organizmus naučil tolerovať.

Liečivé bylinky vhodné pri alergii

  • Niektoré rastlinky a liečivé byliny pomáhajú pri zmiernení prejavov alergie a uľahčujú dýchanie. Patria medzi nich napr. Levanduľa, Mäta prieporná či Citrón
  • V najkoncentrovanejšej podobe ich nájdete v kvalitných esenciálnych olejoch. Odporúčame užívať difúzovať oleje každú noc pred a počas sezóny. Uľahčia Vám dýchanie, rozvoňajú celú izbu a zmiernia prejavy alergie. Budete spať ako vo voňavej bylinkovej záhradeJ
  • Všetky tri tieto esenciálne oleje obsahujú aj obľúbené gélové kapsule TriEase. 

 Ako prežiť jar s alergiou

  • S liečbou začnite ešte pred prepuknutím obdobia alergií. Keď už sa príznaky naplno prejavia, môže byť neskoro.
  • Pri peľovej alergii choďte von skoro ráno, alebo neskoro večer, ideálne po daždi, keď zmyje peľové častice zo stromov. Množstvo peľu vo vzduchu sa dá dnes sledovať aj pomocou rôznych aplikácií či stránok. To vám uľahčí rozhodnutie, kedy sa vybrať von.
  • Pozor aj na izbové rastliny, ktoré si vyberáte – mnohé sú pre alergikov dráždivé kvôli peľu či vôni. To isté platí aj v záhradke. Voľte skôr nekvitnúce a nedráždivé druhy rastliniek.
  • Držte v byte čo najmenej lapačov prachu – záclony, deky, koberčeky je čas na jar oprať a vyčistiť, ideálne minimalizovať ich množstvo
  • Pravidelne vysávajte a meňte filtre na vysávači, skvelé sú HEPA protialergénne filtre, ktoré zachytávajú aj malé čiastočky prachu. Dôležité je aj utieranie prachu a podláh namokro.
  • Dobre poslúžia aj čističky vzduchu. Odporúčame difúzovať do vzduchu esenciálny olej Citrón, ktorého prospešné zlúčeniny, okrem iného, očisťujú a detoxikujú telo, osviežujú a pozdvihujú náladu.
  • V peľovej sezóne vetrajte čo najmenej a na okná si dajte špeciálne protipeľové sieťky.
  • Pred spaním sa určite osprchujte, ideálne aj umyte si vlasy, aby ste odstránili pele.
  • Dočasne sa vzdajte dekoratívnej kozmetiky, parfumov a dráždivých čistiacich prostriedkov.
  • Ideálne je zmeniť prostredie – hory a more vaše prejavy zmiernia.