Zdravie

Ako prežiť bolesti hlavy a migrény

bolesti hlavy migrena migrenius bylinne kvapky

Prichádza to často bez varovania, v najnevhodnejšej chvíli. Bolesť hlavy, ktorá vás ochromí a na chvíľu celkom vyradí zo života.

Nie ste schopní sústrediť sa, vnímať, všetko vás rozčuľuje a hlavu vám ide rozhodiť… Občasná bolesť hlavy môže prekvapiť každého. Možno ste v ten deň pili menej tekutín, alebo máte zapchaté dutiny, alebo sa prudko zmenil atmosférický tlak, či ste málo spali. Ak vás však hlava bolieva akosi pričasto, môže byť za tým aj migréna.

Migrénu netreba podceňovať ani sa smiať, že ide len o ženskú „výhovorku“ ako sa vyhnúť sexu. Celosvetovo trápi migréna 12 % populácie, z toho až 70 % žien. Pritom vôbec nejde „len“ o obyčajné bolesti hlavy, ale o závažné neurologické ochorenie, ktoré znižuje kvalitu života. Migrenici by o tom vedeli rozprávať.

Ako zistíte, či je to migréna?

Migréna sa často prejavuje strednou až silnou bolesťou hlavy na jednej strane, ktorá pulzuje a zhoršuje sa, keď sa hýbete. K tomu sa pridružujú nepríjemné sprievodné príznaky ako nevoľnosť, vracanie, precitlivelosť na svetlo a zvuky. Takáto bolesť trvá 4 až 72 hodín. Ak sa vám niečo takéto udialo, najvyšší čas navštíviť ambulanciu neurológa.

Migréna s aurou a migréna bez aury

Jedna „lepšia“ ako druhá. Migréna s aurou a migréna bez aury sú dva typy migrény, z ktorých sú obe mučivé. Častejšia je tá bez aury (80% všetkých migrén), teda tá, ktorá sa vopred neohlási varovnými príznakmi, ale rovno udrie.

Ak hovoríme o migréne s aurou, bolesti sa vopred ohlasujú akýmisi predpríznakmi. Jedným z  najčastejších sú rôzne zrakové poruchy. Môžete spozorovať záblesky svetla, či mať výpadky zorného poľa, alebo dokonca na okamih celkom stratiť zrak. Migréna s aurou sa však môže prejaviť aj tŕpnutím končatín, alebo náhlymi poruchami reči – zrazu nie ste schopní artikulovať.

Prečo sa TO deje

  • Hormóny: Veľký vplyv na migrénu majú hladiny hormónov v ženskom tele. Niektoré ženy majú ataky migrény iba počas menštruácie, iné zase v tehotenstve, počas dojčenia alebo po nasadení hormonálnej antikoncepcie či iných liekov. Aj klimaktérium sa môže ohlásiť migrénami.
  • Dedičná predispozícia: Tiež zohráva úlohu, či sa migréna vyskytla v rodinnej anamnéze.

Špeciálne pozor na tieto spúšťače

Spúšťače sú látky a okolnosti, ktoré môžu nástup migrény bezprostredne vyprovokovať.

Prídavky v jedle: Umelé sladidlá a konzervanty ako asparágus a glutaman sodný, ktoré sa pridávajú do mnohých potravín, by mali byť pre migrenikov veľké NIE.

Slané jedlá: Obzvlášť pozor na presolené jedlá, polotovary a jedlá z rýchleho občerstvenia. Dobrotu nerobí ani biela múka a sladkosti.

Červené víno a syr: Obsahujú biogénne amíny a tie sa považujú za spúšťače.

Stres: Stres dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Ak ste stále pod tlakom, mali by ste sa naučiť účinne relaxovať.

Svetlá, hluk, pachy: Opatrne pri oslepujúcich silných svetlách a radšej sa vyhnite nadmernému hluku a špecifickým intenzívnym vôňam a pachom.

Narušený spánok: Primálo aj priveľa spánku bolesti hlavy zhoršujú.

Dá sa migréna liečiť? Chémia vs alternatíva

Najideálnejšie je, ak sa naučíte atakom migrény predchádzať alebo ich zmierňovať tak, že zistíte, čo u vás funguje ako najväčší spúšťač a začnete sa mu vyhýbať. Bolesti hlavy vás potrápia menej často, ak sa začnete viac hýbať, zdravšie jesť, dostatočne dlho a kvalitne spať a intenzívne sa hydratovať zvnútra. Veľké nie patrí alkoholu, fajčeniu a, samozrejme, stresu.

Dostupné lieky dokážu migrenózne bolesti hlavy relatívne účinne potlačiť. Na ľahšie formy zaberajú bežné analgetiká, ťažšie stavy sa liečia antimigrenikami, takzvanými triptánmi. Tie však majú celý rad nežiadúcich vedľajších účinkov a predstavujú vážne zdravotné riziká, najmä keď sa kombinujú s inými liekmi. Ak chcete pri liečbe migrény radšej využiť alternatívu, existuje niekoľko osvedčených receptov, ktoré pomáhajú.

Naše tipy na prírodnú liečbu

  1. Overená klasika – mokrý uterák na čele. Stačí len zistiť, či vám uľaví viac teplá alebo studená voda.
  2. Stláčanie akupresúrnych bodov. Pomáha aj masírovanie ušných lalokov či tlak na miesto pod obočím.
  3. Netradičným tipom je vysúvanie brady pri nádychu a zasúvanie pri výdychu. Opakujte niekoľkokrát.
  4. Výborne poslúži aj recept starých mám – nastrúhaná dula zaliata v octe a vylúhovaná počas jedného mesiaca. S týmto extraktom si treba natierať čelo a krk.
  5. Z bylinných preparátov odporúčame unikátne a účinné bylinné kvapky MIGRENIUS. Vzácna sila harmonickej kombinácie liečivých bylín priaznivo pôsobí na celé telo a prináša pocit úľavy. Účinné pri prejavoch migrény aj bežných bolestiach hlavy.